SCANIA PRODUCTION SŁUPSK S.A.

Historia

HISTORIA SCANIA PRODUCTION SŁUPSK S.A.

W 1992 r. koncern Scania poszukiwał partnera do montażu samochodów ciężarowych. W tym samym czasie słupski zakład Kapena, specjalizujący się w naprawach autobusów stanął przed dylematem znalezienia inwestora strategicznego. Pierwsze spotkanie w Słupsku otworzyło drogę do negocjacji. Dla Szwedów istotna była lokalizacja na północy kraju i bliskość portów bałtyckich. Liczyła się także wielkość zakładu i umiejętności załogi. Kapena miała już na polskim rynku ugruntowaną pozycję, a poza remontami autobusów zajmowała się także produkcją trolejbusów i małych autobusów montowanych na bazie samochodów dostawczych. W październiku 1992 r. podpisano umowę joint – venture i zaczęto przygotowania do zmiany profilu działania. Rok 1993 był czasem  poświęconym na organizację spółki. Ruszyła także wtedy produkcja ciągników siodłowych. Ekipa pracująca przy montażu liczyła wtedy 38 pracowników. Szwedzi musieli przystosować się do obowiązujących w Polsce przepisów, które pozwalały sprzedawać bez cła tylko pojazdy montowane w formule CKD.  Zorganizowanie montażu było warunkiem wejścia na polski rynek. Produkcja montażowa autobusów ruszyła w marcu 1994 r. Dwa lata później podjęto decyzję o produkcji podwozi autobusowych.  Od 2000 roku zaczęło się wyhamowywanie produkcji  ciężarówek, bowiem łagodniały stopniowo polskie przepisy celne, aż wreszcie zniesiono cła i  nie było powodu składania w Polsce rozmontowanych na części pojazdów. Była także druga przyczyna – w holenderskim  Zwölle  Scania wybudowała ogromny zakład produkcyjny, w którym można było zmontować 200 ciężarówek dziennie. Wchłonięcie  niewielkiej  produkcji  słupskiej odbyło się  prawie niezauważalnie.  W 2002 roku zaprzestano w Słupsku montowania ciężarówek. Na hali produkcyjnej pozostały wyłącznie autobusy. Pierwszy wyprodukowany w Słupsku pojazd pojechał do Krakowa. W pierwszym roku produkcji 1994 – zmontowano 5 autobusów. Rok później 15, w 1998 r.- 47. 

 

Zainteresowanie  szwedzkimi inwestorami było w Polsce ogromne , o czym może świadczyć wizyta w Słupsku  4 marca 1998 r. premiera Jerzego Buzka, którego gościem był szwedzki premier Goran Person. Dziesięć lat później montowano  już 729 autobusów. W 2009 r.- 903.  Po  przebudowie zakładu w 2010 r.  uzyskano możliwość montowania nawet 1500 autobusów rocznie.

 

W styczniu 2005 r.  prototyp dwupokładowego autobusu OmniCity DD LF 10.7 pokazano w Södertälje w Szwecji. Powstał on w fabryce Scania w Katrineholm w Szwecji, ale  wdrożenie go do produkcji  miało być dokonane w Słupsku. Presja była ogromna, bowiem sukces zapewniał  wejście na brytyjski rynek. Wysiłek został nagrodzony, produkcja piętrusów stała się  jakby słupską specjalnością. 

 

W roku 2006 fabryka w Słupsku rozpoczęła produkcję podwozi typu N przeznaczonych do autobusów niskopodłogowych. Podwozia te służą do budowy zarówno kompletnych autobusów Scania Citywide LF, jak i są dostarczane do zewnętrznych firm w Europie i poza nią budujących na ich bazie kompletne autobusy. Do końca roku 2021 wyprodukowano już ponad 7000 takich podwozi.

 

Przełomowy pod względem  wprowadzania nowego asortymentu produktów był rok 2007, w którym uruchomiono linię produkcyjną międzymiastowego autobusu Omniline, miejskiego Scania OmniCity 10,9 m,  dwupokładowego Scania Omnicity LF DD  oraz autobusów zasilanych etanolem. Zatrudnienie wzrosło wtedy do 690 osób. Tego roku rozpoczęto także instalację silników spełniających rygorystyczną normę emisji spalin EURO 5.

 

Początek 2009 roku  przyniósł sympatyczny jubileusz  w słupskiej Scanii. Zakład opuścił dwusetny autobus piętrowy. Do dziś słupską Scanię opuściło ponad 500  autobusów dwupokładowych.

 

Autobus  nr 6000 wyprodukowany w Scanii Słupsk opuścił linię produkcyjną w maju 2016 roku, nr 7000 w marcu 2018 roku, a nr 9000 już w marcu 2021 roku.

 

W 2010 roku miała miejsce przebudowa głównej lini produkcyjnej. Przyczyniło się to do zwiększenia mocy produkcyjnych.

 

W listopadzie 2012 roku rozpoczęto produkcję nowej generacji autobusów pod nazwą Scania Citywide.

 

W kwietniu 2015 roku dostarczono pierwszy autobus Scania OmniExpress 320, natomiast w grudniu rozpoczęto produkcję autobusów Scania OmniExpress LE Suburban.

 

W roku 2020 fabryka w Słupsku rozpoczęła produkcję najnowszej generacji autobusów z rodziny Scania Citywide oraz Scania Interlink. Wiązało się to z kolejną reorganizacja procesu produkcyjnego wynikającą z zastąpienia aluminium przez stal nierdzewną do budowy nadwozia pojazdów. Wraz z wprowadzeniem najnowszej generacji, wprowadzono także możliwość wyposażenia autobusów w napęd elektryczny tzw. BEV.

 

Wiosną 2021 roku koncern Scania obchodził 110-tą rocznicę produkcji autobusów. Fabryka w Słupsku obchodziła swoje trzydziestolecie rok później. Kiedy jesienią 2022 r. świętowano jubileusz, jednocześnie Scania Production Słupsk S.A. rozpoczynała produkcję podwozi typu K. Linia produkcyjna została przeniesiona ze Szwecji, a cała nitka została umieszczona w hali w Kobylnicy przy ul. Drogowców 5.

 

Słupska fabryka miała już w swoim bieżącym portfolio 3 produkty – autobusy oraz podwozia typu C i K. W maju 2023 r. Wyprodukowano 10.000 autobus. Niestety jeszcze w tym samym miesiącu, dokładnie 29 maja 2023 r. szwedzki koncern ogłosił, że rezygnuje z produkcji autobusów, pozostając przy produkcji podwozi. Plan produkcyjny został zrealizowany w styczniu 2024 r. Wtedy też mury fabryki opuścił ostatni autobus w 100% wyprodukowany przez Scanię. Był to autobus nr 10.413. Scania nadal ma w swojej ofercie autobusy, jednak teraz są one produkowane we współpracy z zewnętrznymi firmami. Obecna produkcja Scania Production Słupsk S.A. skupiona jest wokół podwozi autobusowych. Firma zatrudnia ok. 300 osób.